ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Start up
31. března, 2021

Byl jednou jeden startup. Nejlepším projektem ČR je aplikace na čtení pohádek

Ve Zlíně mezi sebou v úterý soupeřila desítka nadějných tuzemských startupů. Odborná porota pod záštitou agentury CzechInvest měla za úkol vybrat ten nejkreativnější z nich. Zvítězila firma Readmio, která vyvinula mobilní aplikaci pro čtení pohádek na dobrou noc.

Firma Readmio cílí se svým projektem na rodiče a děti. „Když jsem byl malý, pamatuji si, že jsem poslouchal tátu, jak mi čte pohádky a přidává k tomu legrační hlasy a zvuky,“ řekl zakladatel Readmio Ilya Novodvorskiy na úvod. Podle něj dnes spoustu rodičů nemá na čtení pohádek před spaním čas.

Novodvorskiy chce proto vyprávění obrodit prostřednictvím nových technologií. Díky mobilní aplikaci firmy lze pohádky číst za pomoci zvukových efektů, které do děje vtrhnou v tu správnou chvíli. Rodiče si rovněž mohou zvolit hudební podbarvení svého večerního vystoupení v dětském pokojíčku. A pokud jim povinnosti neumožňují pohádku přečíst, mohou svůj přednes nahrát a pustit ho dětem posléze.

Po národním kole bude Readmio reprezentovat Českou republiku v globálním finále soutěže Creative Business Cup v Kodani společně se startupem, který zvítězil vloni. Je jím aplikace FaceUp, jež bojuje proti šikaně. Minulý rok se celosvětové finále nekonalo kvůli koronaviru. Na nepříznivé podmínky spojené s pandemií se organizátoři letos připravili a završení soutěže bude probíhat z hlavního města Dánska online formou.

Úterní národní kolo probíhalo rovněž online z Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Na fyzické formě soutěže, jejích grafických prvcích a tvorbě scény se podíleli i studenti z místní Univerzity Tomáše Bati.

Espresso v tenisce, kelímek k snědku

Druhé místo obsadila firma Kave Footwear, která vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů. „Chceme tím ukázat velkým značkám, že existuje způsob, jak vyrábět boty udržitelně,“ říká zakladatelka podniku Eva Klabalová.

Firma působí lokálně ve Zlíně. Z odpadů se jí daří vyrábět boty prostřednictvím nové technologie. „Díky ní není žádná teniska stejná,“ říká Klabalová s tím, že tak její produkty mohou sloužit i jako sběratelské předměty. Zajímavostí je, že firma recykluje a využívá i kávovou sedlinu jako základní materiál na výrobu podešví. „V každém páru je zhruba jeden shot espressa,“ komentuje zakladatelka projektu.

Tým společnosti Leitners Watch tvoří sedmnáct zapálených lidí. Jejich generace hodinek Ad Maiora dokáže sledovat srdeční tep nebo navigovat prostřednictvím GPS bez digitální obrazovky. Slovák předpokládá, že se jeho firma stane v příštím roce největším výrobcem hodinek v ČR.Na třetím místě skončila společnost Leitners Watch, která má ambici stát se světovým výrobcem hodinek. Ve svých produktech kombinuje tradiční vzhled hodinek a automatický strojek s moderními chytrými funkcemi. „Jde o elegantní klasické hodinky, které jsou zároveň chytré. To je skutečný game changer,“ myslí si Rostislav Slovák, zakladatel firmy.

Nelze opomenout ani cenu Miláčka publika, o jejímž udělení rozhodli diváci soutěže, a která skončila v rukou zakladatelů projektu Jedlý kelímek. Jak název napovídá, startup se specializuje na výrobu sušenkových kelímků na kávu. Bojuje tak proti nadměrné spotřebě plastů.

„Co je pro lidi víc motivující než jídlo?“ zeptala se řečnicky Zuzana Zvěřová při představování firmy Jedlý kelímek. Ačkoli se proti jednorázovým materiálům ve světě brojí, zmíněný projekt a jeho způsob řešení plastového problému je do jisté míry ojedinělý. „Jsme zatím jediní na českém trhu, vyvinuli jsme unikátní technologii a recepturu,“ doplňuje Zvěřová.

Virtuální realita pro seniory

I mezi ostatními finalisty jsou zajímavé projekty. Například firma Artinii nabízí filmovým tvůrcům a distributorům nástroje, s jejichž pomocí mohou zabezpečit obsah nebo zřídit vlastní přehrávač pro promítání.

Podle zakladatele projektu Radovana Čecha je v současné internetové době filmová distribuce neefektivní a v některých oblastech selhává. Majitelům filmových práv proto nabízí nástroje, díky kterým mohou svá díla nabízet v bezpečném prostředí online platforem. „Rozšíří to možnosti monetizace jejich děl,“ zdůrazňuje Čech jednu možnou výhodu.

Startup Flying Kale vyvinul nástroj Kaleido, který umožňuje seniorům opustit domovy důchodců, aniž by se museli zvednout z křesla, díky virtuální realitě. „Tvoříme ho pro ty, kteří se sami nemohou podívat do světa. My jim tento svět přinášíme prostřednictvím virtuální reality,“ vysvětluje za startup Flying Kale Marek Háša.

Ušlechtilým cílem projektu je znovu spojit staré lidi, kteří jsou upoutaní na lůžko, s okolím. V domovech důchodců jim totiž podle Háši hrozí odříznutí od světa a lhostejnost k němu, rychlejší nástup demence a podobných nemocí. Potenciál nápadu projektu je podle Háši velký kvůli stárnoucí populaci České republiky. Všechna videa, která si důchodci mohou prostřednictvím nástroje Kaleido pustit, si tým startupu Flying Kale natáčí sám.

Velbloudí tričko

Další projekt představuje Miroslav Dančák. Jeho desková hra Labyront vznikla pro nevidomé, ale je určená nejen jim. Hra je haptická, tedy hmatová, vyrobená ve 3D tiskárně, je zároveň magnetická. Prostřednictvím telefonu jí lze hrát i na dálku, v noci svítí. „Propojuje to svět vidících a nevidomých,“ říká Dančák. „Každý kus je originální a ručně vyráběný,“ doplňuje.

Dále se představil Mikuláš Hurta, zakladatel technologicko-textilní společnosti Nilmore. Ta vyvinula novou textilii, která má nejnižší environmentální dopady ze všech běžně dostupných materiálů. „Naším cílem je vyrábět jedno tričko s pouhými deseti litry vody,“ říká Hurta s tím, že v současné době se při výrobě klasického trička spotřebuje více než dva tisíce litrů vody.

„Zákazník má navíc možnost zboží po libovolné době vrátit,“ doplňuje Hurta s tím, že každý opotřebovaný kus oblečení se může znovu recyklovat a znovu využít. Podobných cirkulárních textilií je na trhu sice víc. Podle Hurty však produkty společnosti Nilmore vynikají svou lehkostí, prodyšností a lehkou údržbou.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/czechinvest-creative-business-cup-startup-narodni-finale-soutez.A210329_154719_ekoakcie_maz?