Remote práce neboli práce na dálku, se stává stále běžnější formou zaměstnání, která umožňuje vykonávat pracovní úkoly mimo tradiční kancelářské prostředí. Tento způsob uplatnění je možný především díky digitalizaci a moderním technologiím, které usnadňují efektivní komunikaci i řízení projektů a týmů. A umožňují tak výkon vysoce kvalifikovaných pozic pro nadnárodní či globální společnosti z pohodlí domova, například v klidném městě.
Účastníci kurzu BUĎ KDE CHCEŠ
Práce na dálku už dnes není jen dočasným trendem, ale stále důležitější součástí moderního pracovního trhu,“ jak říká manažerka pilotního kurzu Magdaléna Stašková z Technologického inovačního centra (TIC Zlín), které na trend zareagovalo společně s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Vznikl tak inovativní vzdělávací projekt, který zvyšuje šance uchazečů uspět na trhu remote práce. TIC Zlín v rámci programu Smart akcelerátor Zlínského kraje III spustil pilotní kurz Buď kde chceš, který se bude konat na Fakultě multimediálních komunikací (FMK) UTB. Prvním dvaceti studentům tak nabídne jedinečnou příležitost poznat unikátní prostředí nových pracovních výzev a spoluprací.
Globální trh práce na dosah ruky
Během čtyř tematických workshopů, které TIC Zlín připravil, se studenti FMK UTB dozvědí, jak se efektivně připravit na remote práci, řídit projekty na dálku, správně si zorganizovat čas a zvládat pracovní stres. „Studenti si osvojí praktické nástroje a získají zkušenosti, které jim umožní pracovat flexibilně a konkurenceschopně – ať už v rámci firem, na volné noze nebo v mezinárodních týmech,“ vysvětluje Stašková. Workshopy s odborníky z akademické sféry i praxe se zaměří na práci s umělou inteligencí, využívání digitálních nástrojů, work – life balance a kariérního růstu. Součástí kurzu bude také příprava na online pracovní pohovory nejen v českém, ale i v anglickém a německém jazyce, které budou simulovat skutečné situace při hledání zaměstnání v mezinárodním prostředí.
Jeden ze školitelů, zakladatel marketingové agentury MIUZA, Jan Podhorný vysvětluje, proč jsou tyto zkušenosti klíčové: „Účastníci kurzu si projdou pracovním interview, podobným těm, které vedeme s našimi zaměstnanci na dálku. Získají zpětnou vazbu na své silné i slabé stránky, díky čemuž lépe pochopí problematiku, naučí se efektivně využívat své přednosti a připraví se na skutečné pracovní výzvy. Ty se budou v budoucnu stále více objevovat na kvalifikovaných až expertních pozicích v rámci globálního trhu.“ A uspěje ten, kdo bude připraven.
Výhody a výzvy
Práce na dálku přináší řadu výhod pro zaměstnavatele i zaměstnance. Mezi hlavní přínosy tohoto pracovního modelu patří široká nabídka příležitostí přesahující regionální hranice, možnost pracovat pro mezinárodní společnosti bez nutnosti stěhování a často i vyšší produktivita práce. Na druhou stranu mohou zaměstnanci čelit vyšším nárokům na sebeorganizaci, motivaci a disciplínu. Problémy může způsobit také snížená socializace a horší možnosti týmové spolupráce. Své o tom ví i Lucie Hurná, Key Account Managerka společnosti asm-OSRAM AG, která již dvacet let pracuje ze zlínské kanceláře pro firmu se sídlem v Rakousku. „Oceňuji flexibilitu a svobodu, zejména pak možnost pracovat ve Zlíně pro nadnárodní firmu. Vyhovuje mi být součástí mezinárodního prostředí, které rozšiřuje nejen pracovní obzory. Zároveň dávám přednost životu v menším městě, kde je to fajn pro rodinu a kde mám přátele. Naopak mi občas chybí osobní kontakt se spolupracovníky.“
Tak Buď kde chceš
Kurz Buď kde chceš startuje v letním semestru 2025. TIC nyní úzce spolupracuje s UTB a společně hledají, jak kurz zpřístupnit studentům i z dalších fakult v nadcházejícím akademickém roce. Dalším plánovaným výstupem je vypracovaná metodika. Ta bude k dispozici široké veřejnosti v létě 2026. Příručka nabídne cenné informace nejen studentům, ale také zájemcům o práci remote, včetně těch z periferních oblastí kraje či jiných regionů.